Uudised

Hool ja armastus laste vastu tõid Kuldse Kartuli

Kaheksa asendushoolduse valdkonna töötajat said neljapäeval esmakordselt välja antud auhinna – Kuldse Kartuli. Valgamaalt pälvis tunnustuse asenduskodu Kurepesa öökasvataja Viive Lõhmus.

Elupõlisele valgalasele Viive Lõhmusele tõi uudis tunnustusest lausa õnnepisarad silma. «Olen terve elu püüdnud vaikselt ja tagasihoidlikult oma tegemisi teha. Ma ei armasta tähelepanu, pigem tahan märkamatuks jääda,» rääkis 52aastane öökasvataja.

Küll aga tegi kutse pealinna Eesti Asenduskodude Töötajate Liidu eestvõttel korraldatud tunnustusüritusele naisele rõõmu ja valmistas heameelt. «Olen tööd püüdnud teha pühendumuse ja armastusega, sest tööd, mis seotud lastega, polegi teisiti võimalik teha. Lapsed on mulle väga kallid,» sõnas Lõhmus.

Esimene kokkupuude Valga väikelastekoduga oli tunnustatul juba 16aastasena, mil ta suve­vaheajal sinna tööle asus. «Oma kooliteel käisin sealt majast (Kuperjanovi tänaval asunud väikelastekodust – toim) iga päev mööda  ja see lummas mind, tekitas nii erilise tunde, et tahtsin sinna sisse põigata,» meenutas Lõhmus.

Pärast põhikooli lõpetamist töötas neiu esmalt võõrastemajas ja siis kommunaalkontoris, 1982. aastast aga Valga lastekodus. Töötas tädina, kasvatajana ning üle kahekümne aasta kokana, täiendades ennast pidevalt koolitustel. Viimased paar kuud on Lõhmus töötanud öökasvatajana. «Seoses üleminekuga peresüsteemile teevad pered nüüd ise süüa,» põhjendas ta ametimuutust.

Lapsed elus esikohal

Pikaajalist tööd asenduskodus põhjendab ta toreda ja toetava kollektiivi ning laste armastusega. «Olen ise kasvanud kaheksalapselises suurperes ning lapsed on mulle kogu elu olnud väga südamelähedased. Teiste mured lähevad mulle alati korda,» sõnas ta. Lõhmus on ise üles kasvatanud kaks tütart ning tal on seitse lapselast.

Naine tunnistab, et töö pole kergete killast just eelkõige emotsionaalses mõttes, see nõuab mõistmist ja tõelist pühendumist. Enda sõnutsi on ta tihtipeale töölt koju naastes nagu tühjaks pigistatud sidrun, sest laste mured vajavad ärakuulamist ning probleemid lahendamist. Köök oligi koht, kus lapsed tulid Viive-tädile oma muresid kurtma ja elu üle aru pidama.

«Kuigi enda lapsed on juba täiskasvanud, pitsitab mul tihtipeale südames, kui mõtlen, et pühendusin oma tööd tehes liialt teistele lastele, enda omadele jäi aega napiks,» nentis Lõhmus.

Ta meenutas seika, kui tütar tuli töö juurde ja ütles teisele kokatädile, et siin ta näeb, kuidas emme naeratab – kodus juhtuvat seda harva. «Valus oli emal kuulda seda oma lapse suust, kuid eks pikad ja pingelised tööpäevad tegid oma töö.»

Kurepesa juhataja Marika Drenkhan ütles, et 32 aastat asenduskodus töötanud Viive Lõhmuse tunnustamine on rõõmusõnum kogu kollektiivile. «Ta on lastega nii kokku kasvanud. See töö on osake temast, tema elustiil. Tema moto ongi: kõik laste heaks.»

Tema sõnul käinud lapsed Lõhmuse köögis töötamise ajal tihtipeale seal südant puistamas ning mõnigi probleem saanud lahenduse. «Ta leiab alati lastele aega. On suurepärane vanaema lastelastele. Soe ja siiras inimene, igati tubli töötaja, kes väärib austust ja tunnustust,» jagas juhataja kiidusõnu.

Eesti Asenduskodu Töötajate Liit jagas neljapäeval Tallinnas oma 5. sünnipäeva auks korraldatud tunnustusgalal asendushoolduse valdkonna töötajatele Kuldse Kartuli auhinda välja esimest korda.

Miks Kuldne Kartul?

Liidu juhatuse liikme Meelis Kuke sõnul on kartul läbi aegade olnud tähtis kõhutäide Eesti inimesele. Samas ei ole see väga hinnatud ega prestiižikas toiduaine.

«Sarnaselt kartuliga on asenduskodude töötajad väga olulised inimesed meie lastele. Nende amet on väga nõudlik ja keeruline ning ühiskonnas mitte väga kõrgelt hinnatud ja tunnustatud. Kasvatajad annavad iga päev hooleta jäänud Eesti riigi lastele ja noortele tagasi turvalisuse ja emotsionaalse stabiilsuse, õpetades neid jälle endast lugu pidama, uskuma oma võimetesse ja elus toime tulema,» rääkis Kukk.

Tema sõnul on vaja laste ja noortega töötavaid inimesi koolitada, igati toetada, innustada ja tunnustada, et vältida läbipõlemist. Lisaks asenduskodude töötajaile on veel hulk inimesi ja organisatsioone, kes teevad tööd selle nimel, et lapsed ja noored saaksid hea ettevalmistuse iseseisva eluga hakkamasaamiseks.

Artikkel ilmus ajalehes Valgamaalane, 15.11.2014

http://www.valgamaalane.ee/2992655/hool-ja-armastus-laste-vastu-toid-kuldse-kartuli